Souhrn činnosti Šumvaldských hasičů
Středa, 01. říjen 2008
Protože jsme chtěli něčím zpestřit naši činnost, rozhodli jsme se kromě pořádání závodů, což nám jde, řekl bych docela dobře, i aktivně se závodů účastnit. Proto jsme přijali pozvání na závodech v požárním sportu v době prázdnin. A na naše poměry jich bylo docela dost.

Dne 26. 7. 2008 byla soutěž o pohár starosty obce Nová Hradečná. Soutěžilo se jen v požárním útoku. Vypjali jsme se k vrcholným výkonům, ale po nedorozumění na základně jsme nedosáhli výsledku, jaký jsme chtěli. Potom proběhla nadstavbová soutěž o sele, které jsme se také zúčastnili, a výsledek odpovídal našim schopnostem. Pro zajímavost jedna z cen, kterou jsme dostali, byla krabice nealkoholického piva, to abychom si příště pořádně spočítali koncovky při přípravě na základně a neměli jsme tam 3 ale jen 2, tak jak to má správně být.

Další soutěž zařazená do Hanácké extraligy byla 9.8. 2008 v Plinkoutě. Tam jsme se umístili uprostřed startovního pole z 35 startujících, když jsme měli problémy s rozdělovačem.

Následovala soutěž 16. 8. 2008 v Dlouhé Loučce. Tam jsme zařadili i kulturní vložku, když jsme trochu opláchli diváky stojící u rozdělovače. Výsledky jsme dosáhli obdobné ze stejného důvodu jako v Plinkoutě.

Další v programu byla soutěž, na kterou jsme se hodně těšili. A to 30. 8. 2008 v Nové Dědině. Tato soutěž byla silně obsazena, což znamenalo velkou konkurenci. Soutěžilo se v požárním útoku. Tam se nám na naše poměry docela dařilo, porazili jsme i některá družstva žen.

Po ukončení soutěže v nové dědině jsme se přesunuli na noční soutěž do Troubelic. Noc byla jasná, měsíc svítil, vše se dařilo. Hned po příjezdu jsme rozbili náš hlavní stan „Hangár“, udělali si pohodlí tak jako při jiných soutěžích a vyrazili shánět někoho, kdo nám, tak jako na jiných soutěžích, zapůjčí upravenou stříkačku, sportovní hadice a strojníka. To proto, že s naší výbavou jsme neschopní konkurence a ostatní jen zdržujeme. Všichni oslovení se nás ptali, proč si pořád půjčujeme od ostatních výbavu a my jsme pořád dokola odpovídali, že nám na sportovní hadice a úpravu stříkačky nikdo neuvolní peníze, a tak to řešíme takhle, abychom se aspoň trochu „chytali“. Dokonce jsem zaslechl naši přezdívku: Somráci. Tohle už v době sepisování tohoto článku není pravda, protože jsme si za přispění obce pořídili aspoň sportovní hadice. Teď už zbývá jen ta stříkačka.

Ale abych se vrátil k soutěži. Družstev bylo tolik, že někteří šli na start až po 1 hodině v noci. My jsme naštěstí startovali relativně brzo, asi kolem 22. hodiny, takže jsme ještě nebyli ani moc ospalí. Ale to bychom nebyli my, abychom soutěž nějak neoživili. Také tady jsme zařadili kulturní vložku - sprchování diváků v prostoru rozdělovače. Naneštěstí to byli příslušníci vlastní rodiny. Jako obvykle jsme skončili v první části druhé poloviny startovního pole.

Pomyslným závěrem soutěžního roku pro nás byl 6. 9. 2008 nultý ročník požárního útoku spojený s překonáváním překážek v Bělkovicích. Jak je naším zvykem, jeli jsme na tuto soutěž se zpožděním. Cesta byla okořeněna obavou, jestli vůbec dojedeme, protože Avie na nás už dlouho mrkala hladovým okem a před Bohuňovicemi jela málem na výpary. Naštěstí jsme to zvládli a při tankování se dověděli, že začátek se odkládá, protože v sousední obci hoří stoh a někteří účastníci se podílí na jeho hašení.

Vlastní soutěž spočívala v tom, že po startu si družstvo muselo nasadit záchranné vesty, uchopit raft, doběhnout s ním na druhou stranu bazénu, tam se nalodit, překonat bazén, vytáhnout raft, sundat vesty a pak teprve mohlo začít s útokem. Ale. Sálo se z bazénu, ne z kádě, jak jsou všichni zvyklí, ten, který roztahoval hadice mezi stříkačkou a rozdělovačem, je musel podvléct pod imitací kolejí a ti, kteří dělali hadice mezi rozdělovačem a koncovkami zase museli překonat barieru i s hadicemi. To byla imitace překonání plotu. Atmosféra byla výborná, počasí vyšlo parádně, občerstvení bylo dobré. Na závěr jsme, jako bonus, povozili přítomné děti na raftech, což bylo kvitováno s nadšením a také jsme si vyzkoušeli vylovení muže přes palubu, když jeden z nás nevydržel nastolené tempo veslování a poroučel se přes bok raftu do vody. Nešlo ani o výsledky, ale o to uzavřít sezónu a udělat něco pro zábavu. Jinak jsme skončili čtvrtí z deseti družstev. Všem se nám to velmi líbilo a těšíme se na příští ročník. Doufám, že dostaneme opět pozvánku.
 

Copyright © SDH Šumvald 2008 - 2021 | Realizace a technická podpora: Petr Coufal.