Aktuality
Povodně
Úterý, 01. srpen 2017Děkujeme všem sborům a dobrovolníkům za vaší práci.Hodně sborů a lidí nám volalo a psalo, že by nám chtěla jako sbor sboru pomoci, proto jsme se poradili s našimi členy a dáváme k dispozici číslo účtu SDH Šumvald:223135842/0600 moc děkujeme

 
Najdete nás i na stránkách Facebooku a Youtube
Sobota, 10. leden 2015
www.facebook.com/SdhSumvald
https://www.youtube.com/channel/UC1xHLszbbI8zbbm_R-HHGeg
 
Požár
Středa, 12. březen 2014

U požáru hospodářského stavení v Šumvaldu zasahuje osm jednotek, slepice hasiči zachránili

 

Ve středu 12. března 2014 byl v 5:49 hodin oznámen na operační středisko Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje požár hospodářského stavení v obci Šumvald.

 

Na místo postupně vyjelo osm jednotek hasičů (profesionální hasiči z Uničova a dobrovolní hasiči ze Šumvaldu, Libiny, Uničova, Dlouhé Loučky, Troubelic, Oskavy a Újezdu). Již v době příjezdu bylo z dálky vidět plameny a dým. Po příjezdu hasiči zjistili, že dvě hospodářské budovy stojící na zahradě rodinného domu jsou zcela zachváceny plameny.

Požár zasáhl zděnou stodolu o rozměrech asi 25×10 m, na ni navazující dřevěný přístavek o rozměrech asi 8×12 metrů a dva skleníky stojící poblíž. Obytná část domu byla vzdálena od místa požářiště asi 30 m.

 

V prvotní fázi se zásah soustředil jak na likvidaci požárem zasažených budov, tak také na ochranu rodinného domu. Ten se hasičům podařilo uchránit. V průběhu likvidace hasiči dohašovali skrytá ohniska, rozebírali konstrukce a vynášeli mimo požářiště shořelý materiál. Požár dostali hasiči pod kontrolu za půl hodiny po oznámení, likvidaci hlásil velitel zásahu v 11:35 hodin.

Při požáru nebyl nikdo zraněn, uvnitř hořícího objektu bylo několik slepic, které se podařilo dostat ven. Požár zničil dřevěný přístavek a střechu zděné stodoly, uskladněné dřevo a další materiál. Škoda byla předběžně vyčíslena na 500.000 Kč, příčina vzniku požáru je v šetření.

Bc. Ing. Vladimíra Hacsiková
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje

 

 
Sněhurka a sedm trpaslíků
Neděle, 12. červen 2011

Na samotě v krásném prostředí u rybníka, poblíž malé vesničky žila dívka, která se jmenovala Sněhurka. Byla krásná, hodná, kde mohla, tam pomohla. S ní tam žilo 7 pomocníčků – trpaslíčků. Ti se starali o to, aby v okolí domečku a vesnice byl pořádek, chystali pro obyvatele všelijaké kulturní a jiné akce a v neposlední řadě působili jako požární preventisté a hasili požáry. Naštěstí jich nebylo mnoho.

Vesnici vládl starosta se svým komandem přisluhovačů – říkali si radní. Tomu se zalíbil Sněhurčin pozemek s domem a chtěl ho za každou cenu získat pro sebe. Znal totiž územní plány kraje a věděl, že by tam mohl vybudovat síť hotelů, kemp a relaxační centrum a zisky by mu výrazně vylepšily rodinný rozpočet.

Proto začal Sněhurku přesvědčovat a dělat jí nabídky, aby mu prodala pozemek i s domem. Nejprve po dobrém. Přemlouval, uplácel, zvyšoval cenu. Ale Sněhurka odolávala. I proto, že ji podporovali trpaslíci, kterým se jednání starosty nelíbilo. On jim mimo jiné odmítal poskytovat pomoc a podporu z fondů obce. A to i přesto, že to byli ochránci bezpečí občanů před ohněm.

Když starosta viděl, že po dobrém nic nepořídí, přitvrdil. Nejprve na Sněhurku uvalil nesmyslné a nezákonné poplatky. Například si vymyslel, že ona a trpaslíci znečišťují vodu v rybníce a chtěl po nich zaplatit vyčištění, pokutu za vysoké emise z komína domu, trpaslíkům nepřispěl na revize jejich vybavení, strhával jim poplatky za energie z peněz, které od něj milostivě dostali a podobné nesmysly a naschvály.

Starosta přitvrzuje. Nařídí pokácet stroma v zahradě, překopat jedinou příjezdovou cestu k domku, občas jim někdo rozbije okno. Sněhurka je na pokraji sil a ani trpaslíkům není do zpěvu. Ve vsi hoří a oni nejsou schopni jet na pomoc. Nakonec Sněhurka kolabuje.

Trpaslíkům se nepodařilo Sněhurku vzkřísit. Uložili ji proto do rakve a odnášejí ji pohřbít v zahradě. Při odpočinku se zjevuje bohatý podnikatel, který zabloudil na houbách a hledá cestu. Vyptává se, co se stalo a protože má kurz první pomoci, probírá polibkem Sněhurku. Potom volá svým právníkům a vydává pokyny, co má kdo udělat a jaké mají přijmout opatření. Chvíli na to pro starostu a zastupitele přijíždí URNA, zatýká je a odvádí pryč.

Ve vesnici byly vyhlášeny nové volby. Vyhrál je podnikatel, který zachránil celou obec. Trpaslíci jsou jmenováni jako zastupitelé. Sněhurka a podnikatel se do sebe zamilovali a mají svatbu. Oba spolu vybudovali to, co chtěl vybudovat starý starosta. Ovšem na rozdíl od něj to budovali pro blaho obce a ne pro sebe. A trpaslíci se dál starali o požární bezpečí v obci.

A žili šťastně až do smrti.

 
Domácí zabíjačka a rozsvícení vánočního stromu
Pondělí, 23. listopad 2009

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Copyright © SDH Šumvald 2008 - 2023 | Realizace a technická podpora: Petr Coufal.